Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

10 důvodů, proč pracovat na svém sebevědomí

Určitě jste si všimli, že se dost často točím kolem pojmu sebevědomí. Je to proto, že zdravé sebevědomí je základem všeho. S růstem sebevědomí roste naše vnitřní spokojenost i schopnost sebereflexe, která ovlivňuje všechny naše životní oblasti – vztah k partnerovi, rodině i přátelům, výkonnost v práci, pracovní či osobní úspěchy, váš rozvoj i vaše zdraví. Kdo by to byl řekl, že?

Mluvím tu o zdravém sebevědomí, při kterém věříte sami v sebe a svému úsudku, věříte svým schopnostem, cílům a možnosti jich dosáhnout.

Jakmile začnete věřit sami sobě, budete mít chuť zkoušet nové věci, potkávat nové lidi, vzdělávat se, rozvíjet se a jít si za svým.

 

Během mých workshopů se vždy bavíme o tom, jak nám nízké sebevědomí ovlivňuje život. Zde je výběr toho, co zmiňují účastníci mých kurzů:

–          neumím přijímat kritiku, beru si to osobně

–          snažím se všem vyhovět, jsem s ostatními za dobře (na úkor sebe)

–          nechuť překonávat překážky

–          nevěřím si, nespoléhám na sebe

–          neumím se pochválit

–          cítím se nejistě, raději ten nápad zamítnu, než abych do toho šel a selhal

–          nemám nastavené hranice (na co ještě říct ano či ne)

–          potřebuji potvrzení od ostatních (můj názor pro mě není dostatečný)

–          stydím se mluvit před ostatními, stydím se prezentovat

–          kritizuju se, nemám se ráda

–          všechno je problém atd.

Každý si pod pojmem sebevědomí představíme něco jiného, důležité však je, že pokud vám nedostatek sebevědomí způsobuje některý z výše uvedených stavů, co všechno vám tedy naopak umožní zdravá míra sebevědomí?

 

Zde je 10 důvodů, proč pracovat na svém sebevědomí:

 

  1. Získáte odvahu jít do něčeho nového – sebevědomí lidé zkouší nové věci, nerozjímají, co by, kdyby a prostě do toho jdou, což je posouvá k novým příležitostem, činnostem, lidem i úspěchům
  2. Získáte schopnost stát si za svým – sebevědomí vám umožňuje stát si za svým názorem a to s dobrým pocitem! Umíte argumentovat, jste v názoru stabilní a féroví.
  3. Získáte schopnost říkat NE – sebevědomí lidé umí říct ne, když jim něco nevyhovuje. Nenakládají na sebe víc, než unesou.
  4. Získáte schopnost říkat ANO – sebevědomí lidé říkají ANO novým příležitostem. Nepřicházejí o nové možnosti kvůli ostychu nebo obavám. A už vůbec nemají pocit, že toho či onoho nejsou hodni.
  5. Se sebevědomím překonáte strach– nedostatek sebevědomí může vést k paralýze. Strach ze selhání. Strach z toho, co si myslí ostatní. Strach z neznámého. K dosažení úspěchu potřebujeme sebevědomí, abychom čelili a překonávali své strachy.
  6. Začnete věřit sám sobě – sebevědomí znamená víru sám v sebe. Henry Ford řekl, „kdykoliv si myslíte, že můžete nebo si myslíte, že nemůžete – máte pravdu.“ A měl pravdu, co říkáte?
  7. Začnete si stanovovat dostatečně vysoké cíle/výzva – sebevědomí lidé si stanovují vysoké cíle a míří vysoko. Nedostatek sebevědomí vede k nízkým nebo žádným cílům.
  8. Nastavíte si hranice/možnosti – sebevědomí umožňuje nastavovat si hranice a posouvat je, posouváním svých hranic se stáváte silnější a odolnější osobou.
  9. Začnete se ptát – sebevědomí vám umožní klást otázky, i když jsou ostatní potichu, aniž byste se cítili hloupě. Sebevědomí vám pomůže najít i novou práci.
  10. Začnete věřit, že to dokážete – sebevědomí lidé věří v úspěch. A co je ještě důležitější – oni věří v jejich schopnost uspět.

 

Dalo by se tu napsat spoustu dalšího, nicméně to klíčové je:

 

Věřte sami v sebe.

 

Věřte ve své schopnosti.

 

A to nejdůležitější – věřte ve svoji schopnost uspět!

 

S úctou,

Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru