Petra Sršňová

Mindset koučka pro ženy

10 důvodů, proč pracovat na svém sebevědomí

Určitě jste si všimli, že se dost často točím kolem pojmu sebevědomí. Je to proto, že zdravé sebevědomí je základem všeho. S růstem sebevědomí roste naše vnitřní spokojenost i schopnost sebereflexe, která ovlivňuje všechny naše životní oblasti – vztah k partnerovi, rodině i přátelům, výkonnost v práci, pracovní či osobní úspěchy, váš rozvoj i vaše zdraví. Kdo by to byl řekl, že?

Mluvím tu o zdravém sebevědomí, při kterém věříte sami v sebe a svému úsudku, věříte svým schopnostem, cílům a možnosti jich dosáhnout.

Jakmile začnete věřit sami sobě, budete mít chuť zkoušet nové věci, potkávat nové lidi, vzdělávat se, rozvíjet se a jít si za svým.

 

Během mých workshopů se vždy bavíme o tom, jak nám nízké sebevědomí ovlivňuje život. Zde je výběr toho, co zmiňují účastníci mých kurzů:

–          neumím přijímat kritiku, beru si to osobně

–          snažím se všem vyhovět, jsem s ostatními za dobře (na úkor sebe)

–          nechuť překonávat překážky

–          nevěřím si, nespoléhám na sebe

–          neumím se pochválit

–          cítím se nejistě, raději ten nápad zamítnu, než abych do toho šel a selhal

–          nemám nastavené hranice (na co ještě říct ano či ne)

–          potřebuji potvrzení od ostatních (můj názor pro mě není dostatečný)

–          stydím se mluvit před ostatními, stydím se prezentovat

–          kritizuju se, nemám se ráda

–          všechno je problém atd.

Každý si pod pojmem sebevědomí představíme něco jiného, důležité však je, že pokud vám nedostatek sebevědomí způsobuje některý z výše uvedených stavů, co všechno vám tedy naopak umožní zdravá míra sebevědomí?

 

Zde je 10 důvodů, proč pracovat na svém sebevědomí:

 

  1. Získáte odvahu jít do něčeho nového – sebevědomí lidé zkouší nové věci, nerozjímají, co by, kdyby a prostě do toho jdou, což je posouvá k novým příležitostem, činnostem, lidem i úspěchům
  2. Získáte schopnost stát si za svým – sebevědomí vám umožňuje stát si za svým názorem a to s dobrým pocitem! Umíte argumentovat, jste v názoru stabilní a féroví.
  3. Získáte schopnost říkat NE – sebevědomí lidé umí říct ne, když jim něco nevyhovuje. Nenakládají na sebe víc, než unesou.
  4. Získáte schopnost říkat ANO – sebevědomí lidé říkají ANO novým příležitostem. Nepřicházejí o nové možnosti kvůli ostychu nebo obavám. A už vůbec nemají pocit, že toho či onoho nejsou hodni.
  5. Se sebevědomím překonáte strach– nedostatek sebevědomí může vést k paralýze. Strach ze selhání. Strach z toho, co si myslí ostatní. Strach z neznámého. K dosažení úspěchu potřebujeme sebevědomí, abychom čelili a překonávali své strachy.
  6. Začnete věřit sám sobě – sebevědomí znamená víru sám v sebe. Henry Ford řekl, „kdykoliv si myslíte, že můžete nebo si myslíte, že nemůžete – máte pravdu.“ A měl pravdu, co říkáte?
  7. Začnete si stanovovat dostatečně vysoké cíle/výzva – sebevědomí lidé si stanovují vysoké cíle a míří vysoko. Nedostatek sebevědomí vede k nízkým nebo žádným cílům.
  8. Nastavíte si hranice/možnosti – sebevědomí umožňuje nastavovat si hranice a posouvat je, posouváním svých hranic se stáváte silnější a odolnější osobou.
  9. Začnete se ptát – sebevědomí vám umožní klást otázky, i když jsou ostatní potichu, aniž byste se cítili hloupě. Sebevědomí vám pomůže najít i novou práci.
  10. Začnete věřit, že to dokážete – sebevědomí lidé věří v úspěch. A co je ještě důležitější – oni věří v jejich schopnost uspět.

 

Dalo by se tu napsat spoustu dalšího, nicméně to klíčové je:

 

Věřte sami v sebe.

 

Věřte ve své schopnosti.

 

A to nejdůležitější – věřte ve svoji schopnost uspět!

 

S úctou,

Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru