Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

Opakují se vám v životě stejné situace?

Ať už to nazveme emočními rovnicemi, schématy, vzorci chování či zažitými návyky, vždy se jedná o to samé – všichni jsme si na základě předchozích zkušeností vytvořili určité návyky mysli.

„Tyto návyky omezují naši zkušenost, neboť nevidíme skutečnost, jaká je, ale jsme ovlivněni našimi pevně zakořeněnými vzorci vnímání a odezvy, které nás opakovaně nutí reagovat na obdobné spouštěcí mechanismy navyklým souborem myšlenek, pocitů a projevů“ (Bennet-Goleman)

Všichni máme z předchozích zkušeností nastavené vzorce chování, ať již na vědomé či nevědomé úrovni, na základě kterých se nějak chováme, jednáme a reagujeme. Schémata mohou vzniknout jednak častým opakováním a jednak velice silnou ojedinělou zkušeností v raném dětství.

Nějakým způsobem jsme se v dětství naučili řešit určité situace a nevědomky je stejným způsobem aplikujeme i dnes. Také nám mohla být v minulosti nějaká situace nepříjemná a tak jen náznak dané situace (zdánlivě nesouvisející) v nás může vyvolat nepříjemné pocity.

Ale narovinu – má to nějaký efekt reagovat podle starých vzorců chování, které nikam nevedou či se stále cítit nepříjemně, když doba dávno pokročila a my už nejsme děti? Tato schémata jsou navíc často dysfunkční, neboť jedinec již nereaguje na realitu, jaká je, ale jak ji vnímal kdysi v minulosti. Jak je patrné, tato schémata nás omezují v nadhledu a předurčují nás k určité reakci, která je málokdy správná a nic tak nevyřeší.

 

Náhodné příklady omezujících a často nevědomých vzorců chování:

  • neumím to, nedokážu to, stejně to k ničemu není, nikoho to nezajímá, nikdo mě nemá rád, nejsem dost dobrý, nezasloužím si…, svět je nespravedlivý, nic jsem nedokázal, vypadám strašně, jsem hloupý, jsem tlustý, stejně toho nedosáhnu, nikdo mě neocení, jsem k ničemu, bez práce nejsou koláče, přátelé mě jen využívají atd.

Koučink je úžasný a mocný nástroj, který využívá rozmanité techniky a metody. S pomocí těchto technik kouč směřuje klienta k uvědomění si nastavených vzorců chování, kdy převážně dochází k prozření a klient si v ten moment uvědomí, proč má tendence se chovat určitým způsobem, z jakého důvodu nemá rád konfliktní situace, co je tou příčinou, kdy vlastně vznikly, proč se mu v životě opakují stejné situace, proč se mu do života vracejí stejné typy lidí atd. Už jen ten moment prozření může změnit náhled na život jako celek. Poté si je již schopen klient společně s koučem naplánovat jednotlivé kroky vedoucí k vytyčenému cíli. Úkolem kouče je klienta posouvat, povzbuzovat, ukazovat mu skrze kladení otevřených otázek další možnosti, využít různé techniky pro vytvoření zkušenosti, vést ho k cíli, naplánovat s ním akční kroky a nadále mu být oporou při cestě k jeho růstu a úspěchu. 

Koučink je směr, který vychází z humanistické psychologie a jeho předpokladem je, že každý člověk má v sobě ukryté všechny potřebné zdroje.

Co lze řešit pomocí koučinku?

  • práce: změna práce, změna pozice, nový kolektiv, nový šéf, nový projekt, nalezení vysněné práce, nastavení komunikačních strategií, time management, stress management atd.
  • vztahy: chci partnera, řeším rozchod, rozvod, konflikt s partnerem, dětmi, sourozenci i rodiči, stanovení hranice
  • odbourávání návyků a zlozvyků (vše je to o nastavení naší mysli)
  • zlepšení dovedností – odvaha, sebevědomí, sebeláska, úspěch, výkonnost, kreativita
  • zlepšení životní rovnováhy, co je pro mě v životě důležité a jak toho dosáhnout
  • cítím, že potřebuju změnu, jen nevím, kde začít

Stejné situace a lidi se vám budou vracet a objevovat donekonečna, dokud si v sobě nevyřešíte hlavní příčinu. Základem je vystoupit z vaší komfortní zóny a objevit skryté možnosti!

A s tím vám velice ráda pomůžu 🙂

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru