Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

Kdo jsem podle Enneagramu?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký jste osobnostní typ, čeho se v životě obáváte a v čem naopak vynikáte? Jste ochránce? Skeptik? Nebo požitkář? Jací jste? Na co kladete důraz? Jaký je váš styl řeči? Na co se zaměřit?

Odhalte své typické vlastnosti a základní potřeby pomocí Enneagramu (odkaz na test níže).

Co to je Enneagram?

Enneagram popisuje 9 základních typů, které nejsou jen osobnostním stylem, ale spíše „organizovaným uspořádáním charakterové struktury“ (Naranjo, 1994). Nejde o 9 typů lidí, ale mnohem spíše o 9 způsobů vyrovnávání se se světem.

V každém jedinci jsou obsaženy všechny tyto způsoby, enneagram však vychází z představy, že jeden způsob je pro jedince základnější.  Naranjo (1994) to přirovnává k diamantu o 9 stranách. V duchu této analogie je každý jedinec diamantem se všemi 9 stranami, na některé z těchto ploch však diamant stojí, což je právě ona základní struktura.

Základními typy jsou I. Perfekcionista, II. Dárce, III. Herec, IV. Romantik, V. Pozorovatel, VI. Loajální skeptik, VII. Požitkář, VIII. Ochránce a IX. Mediátor (někdy se české překlady liší, nicméně význam a popis zůstává stejný). Na obrázku níže je u každého typu napsáno, na co se zaměřuje, jaké jsou jeho typické vlastnosti a jeho základní potřeby.

Původ této devíticípé hvězdy je nejasný. Dle názorů různých odborníků se odhaduje, že její začátky spadají až do 6. století před naším letopočtem, kdy byl devátou z deseti pečetí Pythagora. Ať už již vznikl tento model v jakékoliv době, jisté je, že ho systematicky začal učit až Oscar Ichazo v roce 1931, který se enneagram naučil od mistrů sufí v Pamíru.

Kde můžu využít Enneagram?

V pracovní, obchodní i osobní sféře – prostě všude tam, kde máte možnost při pochopení jednotlivých typů osobností, se kterými máte tu čest, zlepšit přístup v komunikaci, při vytváření týmu, při stylech řízení a vedení lidí, při řešení konfliktů, vyjednávání a v neposlední řadě v koučování, kdy vám tento model poskytne pohled na nevědomý vzorec chování jednotlivců.

A jaký typ jste vy?

Odkaz na test v češtině, který vám zabere cca 15 minut: http://goo.gl/E7qmkd

+ vyhodnocení – http://goo.gl/0Vz5r

 

Díky za váš čas a pošlete mi email na info@petrasrsnova.cz, jak jste dopadli!

Petra

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru