Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

Jak se zbavit stresu? Zkuste ASMR videa

Autonomous sensory meridian response (ASMR), česky překládáno jako samostatná smyslově-meridiánová reakce, někdy označována jako „mozkové mravenčení“ nebo „mozkové orgasmy“. To všechno jsou termíny používané k popisu příjemného, mravenčivého pocitu v reakci na určité sluchové nebo smyslové spouštěče, jako je například šeptání, poťukávání, oprašování a pomalé pohyby rukou.

Nejen že se při ASMR můžete cítit uvolněně, ve skutečnosti může mít přínos pro vaši celkovou fyzickou i duševní pohodu, jak bylo zjištěno vědci z Sheffieldské univerzity.

V posledních několika letech prudce vzrostla popularita ASMR videí, momentálně hostí Youtube více než 13 milionů z nich. Osoby na videích provádějí celou řadu činností – od šustění papíru, poťukávání imitující déšť, přes skládání ručníků až po stříhání vlasů.

Mnoho lidí, kteří videa sledují, tvrdí, že se cítí uvolněně, v klidu a bezpečí. Pocit je často popisován jako teplý, mravenčivý a začíná na temeni hlavy a pokračuje přes páteř do zbytku těla. Pro umocnění pocitu se doporučuje videa sledovat se sluchátky. I přes velkou popularitu byl dosud výzkum ASMR relativně omezený.

Vědci nyní zkoumali fyziologické změny lidí při sledování těchto videí. Zjistili, že těm, kteří zažívají ASMR, se výrazně sníží srdeční frekvence, zvýší se jim pozitivní emoce včetně pocitu relaxace a sociální provázanosti. Podobné pocity lidé zažívají při poslechu hudby nebo při praktikování meditace všímavosti. Je tedy již fyziologicky prokázáno, že tato videa mají blahodárný vliv na naši duševní pohodu.

A teď jde jen o to, jaký druh relaxace si vyberete vy 🙂

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru