Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

Jak pracovat se svými obavami

„To já jako nemám strach, já jsem jen nesvůj z nejistoty.., takový nervózní.. Ne, ta nervozita sama o sobě mi neubírá na odvaze, to spíš ta kombinace.. Nebo že by to byl ten strach?“ Tato slova občas slyším od svých klientů.

Někdy je pro nás prostě těžké si přiznat, že se bojíme, že máme strach. Máme strach ze smrti, strach z neúspěchu, strach ze selhání, strach z nepřijetí, strach z konfliktu, strach z lidí, strach z veřejného vystoupení, dokonce i strach ze strachu.. Prostě se bojíme všeho, co je pro nás neznámé. Proč se bát to přiznat? Všichni jsme plni obav a strachů.. Strach je naprosto běžná lidská reakce. Ve většině případů nás strach jen upozorňuje na něco, na co si dát pozor. Základem všeho je si náš strach uvědomit a připustit. A poté ho postupně překonávat!

Jak poznat, že máte z něčeho obavu/strach? – Náhle se vám do něčeho nechce – Neustále odsouváte daný úkol/činnost – Cítíte vnitřní neklid – Nahlodáváte své původní přesvědčení atd.

Jak pracovat se strachem?

Důležité je připustit si, že máte strach a najít jeho příčinu! Někdy už jen to, že si přiznáte, že máte strach, uvolní vaše napětí. (konkrétní jednoduchý příklad – „čerstvá řidička“)

1. Z čeho konkrétně máte obavu? např. nevím, jestli tam dojedu, je to daleko, bude zácpa, co když začne pršet, někdo mi tam vjede, špatně odbočím, nezaparkuju tam – vlastně si nejsem jistá svými řidičskými a orientačními schopnostmi

Když víte, co je příčina vašich obav, dá se na tom pracovat: 2. Co potřebujete pro to, abyste si byla jistá svými řidičskými a orientačními schopnostmi? můžu si dát ještě pár kondičních jízd, zaměřit se i na parkování, myslím, že 3 jízdy by mi stačily a stáhnu si dobrou navigaci..

3. Stihnete to do vašeho odjezdu? stihla bych jednu jízdu, ale navigaci si stáhnu co nejdřív a mohla bych si vzít s sebou kamaráda, který by kdyžtak strhnul volant nebo by mi v případě potřeby zaparkoval

4. Bude to pro vás takhle dostačující? ano, dodá mi to pocit jistoty (pokud ne, tak se ptejte, co dalšího ještě potřebujete k získání pocitu jistoty/co dalšího vás dovede k vašemu cíli?)

5. Kdy si stáhnete navigaci a domluvíte kondiční jízdu, případně něco dalšího? Až přijdu domů, tak se na to hned kouknu

 

TIP: Berte to jako výzvu! (schválně, jestli zvládnu dojet až tam a pak tam zaparkovat)

 

Toto byla velmi stručná ukázka čistého koučovacího rozhovoru, kdy kouč pokládá efektivní otevřené otázky, které vedou klienta k zamyšlení a stanovení jednotlivých kroků k dosažení jeho cíle. Samozřejmě ne každý strach/obava se dá zvládnout pomocí těchto otázek. Proto koučink kombinuji s metodami neuro-lingvistického programování, které v klientovi (v tomto případě) probudí odvahu, přimějí ho vystoupit z jeho komfortní zóny, zbaví ho omezujících vzorců chování (chcete-li emočních rovnic) a posunou ho tak k neomezeným zážitkům bez obav 🙂

Každopádně vždy se postupně pokoušejte svůj strach překonávat, protože ten pocit poté, co se překonáte a dáte to, stojí za to!

Krásný den všem,

Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru