Petra Sršňová

 Transformační koučink / NLP / meditace

10 věcí, které se můžeme naučit od dětí

Děti mají tu úžasnou schopnost šířit jejich bezprostřednost, naději, radost z daného okamžiku, nadšení pro každou věc a jsou přizpůsobivé jakýmkoliv podmínkám. Prahnou po životě, informacích a těší se na každý nový den, který jim přinese spoustu nových a zajímavých podnětů.

Můj 5-ti letý syn se ráno probouzí s úsměvem na tváři a okamžitě se zvědavě ptá: „co budeme dneska dělat?“ :)) Baví mě jeho nadšení, jeho radost, hravost, zvídavost i vynalézavost. Obdivuji na něm jeho odvahu, se kterou se vrhá na každou překážku, miluju jeho upřímnou lásku, smích, bezprostřednost, to, jak žije přítomným okamžikem a zcela naplno. Svět s dětmi se zdá krásnější, zábavnější, zajímavější a méně komplikovaný. Děti se neřídí žádnými společenskými normami, ani neví, co se od nich očekává a tak jsou prostě sví. Nesrovnávají se s ostatními, neřeší, kdo si o nich co myslí, nic nepředstírají, jen si užívají vše, co jim život nabízí…

Řekla bych, že toho je hodně, co se od dětí můžeme naučit 🙂

 
  1. Probuďme v sobě nadšení

Všimněte si, jak se děti dokážou nadchnout a inspirujte se. Buďte nadšení z nové práce, nové lásky, pracovních úspěchů nebo nového přátelství. Zkuste být nadšení i z malých úspěchů a radujte se z maličkostí.

 
  1. Nebojme se nových věcí

Děti jdou do všeho naplno. Vždy je lepší litovat toho, co jste udělali, než toho, co jste neudělali. Přece si nechcete po zbytek života říkat: „co by bývalo bylo, kdybych tu práci vzal?“ nebo „co by se bývalo stalo, kdybych jí tenkrát oslovil?“ Někdy je nezbytné trochu zariskovat pro cestu vpřed.

 
  1. Bavme se

Nechte za sebou všechny předsudky a neřešte, co o vás lidi řeknou. Děti si užívají sami sebe, smějí se a baví se a nikdy nekoukají na to, co si o nich myslí ostatní. Prostě žijí pro danou chvíli. Užívejte si života a zkoušejte nové věci.

 
  1. Buďme zvídaví

Jakmile ztratíme svůj smysl pro zvídavost, je to téměř, jako kdybychom uvnitř trochu skomírali. Buďte zvědaví ohledně učení se nových věcí, objevování nových míst, poznávání nových lidí. Zvědavost nás vede k naplnění a novým příležitostem.

 
  1. Využijme každého okamžiku

Žijte, užívejte a využijte každého okamžiku svého volného času. Teprve když nemoc zaklepe na naše dveře nebo nám umře někdo milovaný, uvědomíme si, kolik věcí bereme jako samozřejmost. Možná bychom si měli být více vědomi toho, že vše je pomíjivé.

 
  1. Milujme beze strachu

Proč se tak bojíme lásky? Děti milují snadno – teď a tady. Nepřemýšlejte o zítřku, užijte si dnešek! Láska je jedna z nejkrásnějších věcí v životě, tak proč se jí bát? Bojíte se zklamání a bolesti? Všechno časem pomine, dokonce i ta bolest, ale nikdo vám už nesebere ty krásné momenty, které vám to přinese.

 
  1. Buďme přizpůsobiví změnám

Děti jsou skuteční mistři v přizpůsobování se změnám. Snadno se přizpůsobí novému bydlení, nové škole nebo dokonce zemi. Tak proč jako dospělí reagujeme jinak? Život je jedna velká změna a jakákoliv změna vždy naše životy obohatí – ukazuje nám nové možnosti a příležitosti, které nás posouvají dál.

 
  1. Nebojme se pádu

Viděli jste už někdy dítě, které by se postavilo, aniž by předtím mnohokrát upadlo? Život funguje stejně. Je to většinou jen naše mysl, která nás omezuje. Fráze typu: „Nebudu to dělat, protože to možná nedopadne dobře“ nám nijak nepomůže a rozhodně nás nikam neposune. Navíc někdy je třeba spadnout, abychom se mohli znovu postavit a žít líp. Bude to v pohodě! Nevzdávejte to a věřte.

 
  1. Neřešme, co si myslí ostatní

Děti nezajímá, kdo si co myslí, pouze dělají v daný okamžik to, co chtějí. Zatímco dospělí mají tendence se zabývat lidmi kolem sebe víc než je zdrávo. Co zaměřit pozornost na to, co opravdu chcete a dělat to? Naslouchejte sami sobě a chovejte se podle toho, kým skutečně jste.

 
  1. Ptejme se beze strachu či pocitu studu

Děti se neustále na něco ptají. Všimli jste si, kolikrát jsou schopné se zeptat, zda jim tu hračku koupíte? :)) Nebojí se odmítnutí ani naštvané reakce, protože co kdyby to náhodou vyšlo.. Ptejte se i vy! Co je tak hrozného na pokládání otázek? (ovšem nedoporučuji ptát se víckrát než jednou :)) Myslíte si, že budete vypadat hloupě? Vůbec ne! Pokládání otázek naopak poukazuje na zájem a touhu se učit.

 

Zkusme být více jako děti a život skutečně žít 🙂

  Petra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru